Formát 16:9 a HD

19. září 2008 v 16:00 |  Zajímavosti

Amerika s tímto nápadem a trendem přišla už o mnoho let dříve do České republiky se tento formát dostal výrazněji v roce 2004. V roce 2004 spatřil světlo světa první český seriál, který byl natáčen ve formátu 16:9 a ve formátu HD. I když nebyl tento seriál ve formátu HD nikdy vysílán připraven na to je. Onen seriál je Pojišťovna štěstí.
Celkový formát 16:9 se začal na televizní obrazovce Novy objevovat se spuštěním nového zpravodajského centra na Barrandově. Téměř všechny pořady se odbavovali v tomto formátu, nové seriály a filmy také. Byl a je to velmi moderní trend. Formát 16:9 se probojoval i do programu nejsledovanějšího filmového kanálu Nova Cinema. Počíta se s ním i na stanici Nova sport.
Díky tomuto vysílání se museli přizpůsobit i čeští diváci, kteří na to nebyli zvyklí a jak je známo v těchto věcech jsou poněkud konzeravtivní. Ale postupem času přišli na to, že se celý obraz nezmenšil, ale jen přešel do formátu, ve kterém jde na správném typu televizoru vidět více.
Rozjela se nevýdaná věc, lidé začali nakupovat nové televize, rozhodli se, že nahradí svoje velké mnohdy ještě staré velké televizory za menší LCD televizory s formátem 16:9. Mnoho lidí se také rozhodlo investovat a koupili si televizor s funkcí vysokého rozlišení HD.
Pokusy o HD vysílání se uskutěčnili na přelumu loňska a letoška, kdy Nova vysílala na satelitu ve velkých městech. Vysílání HD se plánuje jako jednou s priorit pro televizi Nova v příštím roce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama